sobota, 23 lutego 2013

Wreszcie prawa autorskie są górą... Zobczymy co z tego będzie dalejPorażka Chomikuj.pl w pierwszym starciu z Polską Izbą Książki

Co prawda sam hosting plików nie jest w sobie niczym złym, sam korzystam z tego portalu i mam tam sporo filmów (w końcu jakoś trzeba punkty zarabiać), ale mam zamiar zrobić porządek z tym i przechowywać tam tylko te rzeczy które mam tam tylko dla siebie typu zdjecia, dokumenty czy filmy ale takie które mam dostepne tylko dla siebie. 
Chomikuj.pl jest chyba największym dyskiem w "chmurze" znanym na naszym rynku i sam pomysł stworzenia takiego portalu jest bardzo dobry, ale to że portal zarabia na piractwie na taką skale juz nie jest ciekawe i fajne, jak dla mnie to portal powinien przegrać każdą sprawe która będzie tyczyła się praw autorskich i powinni wszystkie takie dane pokasowac z portalu albo tak jak robia teraz że każde zgłoszenie naruszenia praw autorskich przez jakąś wytwórnie czy konkretnego producenta blokują konkretne filmy czy muzyke i nikt prócz nas niema do nich już dostępu. Gdyby to działało tylko w ten sposób że chomik służył by nam tylko do przechowywania tego co nam sie nie mieści na dysku,( albo to co chcemy mieć zawsze pod ręką a niechcemy wszystkiego nagrywać na płyty) możemy sobie tam wysłać i cieszyć się że mamy taką możliwość to byłbym z tego rozwiązania jak najbardziej zadowolony. Portal chomikuj.pl powinien służyć tylko jako hosting naszych prywatnych rzeczy i tylko my powinniśmy mieć do nich dostęp. Ale dzięki tej sprawie może zacznie się więcej mówić o łamaniu praw autorskich w naszym kraju i może to da niektórym do myślenia, teraz po tym wyroku powinno więcej organizacji zakładać takie sprawy takim portalom jak chomikuj.pl (co prawda ja takich portali nieznam, albo poprostu teraz nie kojarze).

Zapraszam do lektury.

PIK działała w interesie ogółu wydawców - uznał Sąd Okręgowy w Warszawie, oddalając pozew o ochronę dóbr osobistych złożony przez spółkę FS File Solutions Limited, do której należy Chomikuj.pl.

Tym, którzy nie pamiętają dokładnie historii tego sporu, przypominamy infografikę przygotowaną w listopadzie 2012 r., gdy po zaledwie jednej rozprawie zakończył się proces wytoczony Polskiej Izbie Książki przez serwis Chomikuj.pl. Na ogłoszenie wyroku musieliśmy jednak poczekać aż do wczoraj.W komunikacie, który w czerwcu 2010 r. PIK opublikowała na swojej stronie, znalazło się stwierdzenie, że Chomikuj.pl „stosuje praktyki pirackie i nielegalnie publikuje utwory objęte ochroną prawa autorskiego”.  FS File Solutions Limited uznała to za naruszenie dóbr osobistych i złożyła pozew, żądając przeprosin.
Sąd Okręgowy w Warszawie, I Wydział Cywilny, przychylił się do zdania PIK (sygnatura akt: I C 407/12). Jak podaje Gazeta Wyborcza, w uzasadnieniu wyroku sędzia Jacek Bajak podkreślił, że pliki przechowywane w serwisie Chomikuj.pl mogą być pobierane przez nieograniczoną liczbę odbiorców, o czym nie wiedzą właściciele praw autorskich. „To pole eksploatacji utworów, z którego powód czerpie zyski” - argumentował sędzia.
Na swojej stronie internetowej Polska Izba Książki wyraziła już zadowolenie z rozstrzygnięcia sądu. „Być może wyrok ten pozwoli nadać dyskusji o należytej ochronie praw autorskich bardziej wyważony i merytoryczny charakter” - uważa cytowana przez PIK Agnieszka Wiercińska-Krużewska z kancelarii Wierciński Kwieciński Baehr, która reprezentowała wydawców w sądzie.

Ciąg dalszy nastąpi...

„Jesteśmy przekonani o swoich racjach i nie możemy zgodzić się z wczorajszym wyrokiem sądu - zapewnił redakcję Dziennika Internautów Piotr Hałasiewicz, rzecznik prasowy Chomikuj.pl. - Sąd w ustnym uzasadnieniu powiązał usługę hostingu z definicją przechowywania rzeczy z Kodeksu Cywilnego, co jest naszym zdaniem nieporozumieniem. Z całą pewnością będziemy się od tego wyroku odwoływać”.

źródło: Gazeta Wyborcza, di24.pl

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. mnie równiez dlatego jak będzie cos nowego to zaraz dam znac

      Usuń